قوانین و شرایط سایت

بیانیه هشدار ریسک

اگر قصد سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا را دارید باید آگاه باشد که اگرچه سرمایه‌گذاری در چنین کسب و کارهایی پتانسیل ارزش آفرینی و سودآوری بالایی دارد اما با ریسک هایی فراوانی هم همراه است. سرمایه گذارانی که آمادگی پذیرش این ریسک ها را ندارند، بهتر است در چنین کسب و کارهایی سرمایه گذاری نکنند و به جای آن فرصت های کم ریسک تر را انتخاب کنند. بر همین اساس شما باید با دقت و بر اساس اطلاعات و مستنداتی که شرکت‌های نوپا بر روی پلتفرم قرار می‌دهند و یا حتی با شرکت در جلسات حضوری آن ها را دقیق تر ارزیابی کرده و ریسک های سرمایه گذاری را بسنجید و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در کسب و کارهایی که در اینوستوران معرفی می شوند را دارید هشدارهای زیر که اصلی ترین ریسک های سرمایه گذاری در شرکت های نوپاست را حتماً در نظر بگیرید.

1- ممکن است کل مبلغی که سرمایه‌گذاری می کنید را از دست بدهید.

احتمال شکست برای همه کسب و کارها با هر سطح از بلوغ وجود دارد. اما این احتمال در کسب و کارهای نوپا به مراتب بیشتر است. تا جایی که برخی گزارش ها حاکی از شکست 90 درصدی کسب و کارها در مراحل ابتدایی است. بنابراین نباید صرفاً با مشاهده نمونه های موفق تصمیم به سرمایه گذاری گرفت چرا که به ازای هر نمونه موفق ده ها نمونه شکست خورده وجود دارد. بنابراین شما باید آگاه باشید که احتمال شکست برای هر کسب و کاری که در وب سایت اینوستوران معرفی شده وجود دارد و ممکن است شما کل مبلغی که که در این کسب و کارها سرمایه گذاری می کنید را از دست بدهید. با توجه به این هشدار جدی، شما باید آگاهانه مبلغ سرمایه گذاری خود را مشخص کنید به نحوی که اگر کسب و کاری که در آن سهیم شدید شکست خورد، اختلالی در زندگی روزمره شما ایجاد نشود.

2- احتمال اینکه بتوانید سرمایه گذاری خود را به پول نقد تبدیل کنید خیلی کم است.

برای نقد کردن سرمایه‌گذاریی هایی که از طریق وب سایت اینتوستوران انجام داده اید هیچ بازار ثانویه‌ای وجود ندارد تا بتوانید سهام خود را در آن به فروش برسانید. متعاقد کردن اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر هم برای خرید سهام شما کاری دشوار، زمان بر و دور از ذهن است. بنابراین نقد شدن سرمایه گذاری شما در بهترین حالت و با فرض موفقیت کسب وکار به زمان زیادی نیاز دارد و در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

3- ممکن است شرکت برای مدت غیر قابل پیش‌بینی، سود سهام پرداخت نکند.

اگر انتظار کسب درآمد و سود دوره‌ای (ماهانه یا سالانه) از سرمایه گذاری خود دارید، سرمایه‌گذاری در فرصت‌های معرفی شده در این وب سایت به شما توصیه نمی شود. سود سرمایه گذاری در کسب و کارهای معرفی شده در این پلتفرم معمولاً از محل افزایش چشم گیر ارزش سهام این شرکت ها حاصل می شود که دست یابی به آن فقط زمانی امکان پذیر خواهد بود که فروش سهام برای شما ممکن باشد که این اتفاق به ندرت رخ خواهد داد.

4- ممکن است درصد سهام شما از شرکت در طول زمان کاهش یابد. (رقیق شدن سهام)

رقیق شدن سهام به معنی کاهش درصد سهام سهامدارن قبلی به دلیل افزایش سرمایه شرکت و ورود سرمایه گذاران جدید، اعطای حقوق قانونی ویژه به برخی سهامداران، اعطای امتیاز خرید سهام آتی به کارکنان کلیدی و ... رخ می دهد. بنابراین به عنوان مثال اگر شرکت در مراحل بعدی رشد خود اقدام به افزایش سرمایه نماید درصد سهام اولیه شما کاهش خواهد یافت.

5- اطلاعات شما برای نظارت و ارزش‌گذاری شرکت خیلی کم است.

 ممکن است شما به همه اطلاعات شرکت نوپایی که در آن سرمایه گذاری کردید، دسترسی نداشته باشید. به همین دلیل به موقع از تغییرات نامطلوبی که اتفاق می افتد با خبر نخواهید شد. با در نظر گرفتن این مسائل و دیگر عدم قطعیت‌ها، ممکن است شما اطلاعات دقیقی درباره ارزش روز شرکت نداشته باشید و پلتفرم اینوستوران هم در این حوزه نمی تواند به شما کمکی کند.

6- معمولاً قدرت کنترل شما بر شرکت‌های نوپا بسیار ناچیز است.

از آن جا که معمولاً بنیان‌گذاران، مدیران اجرایی و مدیران ارشد شرکت‌های نوپا بیشترین میزان سهام شرکت را در اختیار دراند، می‌توانند کنترل قابل توجهی روی فعالیت‌ها و امور شرکت داشته باشند و اختیارات بیشتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاران خواهند داشت. بنابراین اگر شما انحرافی از برنامه‌ها و اهداف از پیش تعیین شده شرکت مشاهده کنید احتمالاً ساز و کاری برای کنترل و مداخله و اعمال نفوذ توسط شما وجود نخواهد داشت. پلتفرم اینوستوران نیز از اختیارات لازم برای کنترل و اعمال نفوذ در این حوزه ندارد.

7- به متنوع بودن سبد سرمایه گذاری خود توجه کنید.

با توجه به ریسک‌های متعددی که در سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا وجود دارد، تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری و اختصاص بیشترین سهم به سرمایه گذاری های کم ریسک تر عقلایی و منطقی است.